سال نو مبارک

بـنام خدای بهار آفرین / بهار آفرین را هزار آفرین

به جمشید و آیین پاکش درود / که نوروز از او مانده در یادبود

شهر نیشابور

نیشابور شهر تمدن و فرهنگ است . قرنها پیش هزاران دانشمند  در این شهر میزیستند .  27 مکتب و مدرسه  در این شهر بودند و پس از  حضور اسلام گسترش یافتند . پیشینه تاریخی این شهر گواه این مطلب است که این شهر جزء 3 شهر مهم  مراکز  زرتشتی بوده است . سفر امام رضا به این شهر گواه  جنبه مذهبی  بودن این شهر است . از جمله میتوان به قدمگاه و ارامگاههای بی بی شطیطه و بانو پسندیده  اشاره نمود که باعث جذب زایرین و گردشگران میشوند . ویژگیهای جغرافیایی  شهر نیشابور

 اب و هوای معتدل ,  چشمه سارها , رشته کوههای بینالود , نزدیکی به بزرگراه تهران و مشهد  از جمله عوامل و عناصر مهم در افزایش شهرت نام نیشابور است .

 مراکز صنعتی و شهرها   باعث جذب جوانان میشوند و نقش کلیدی در اشتغال زایی دارند . شهرهای سبزوار , قوچان , تربت حیدریه و مشهد از همسایگان این شهر هستند .

  بخش کشاورزی این شهر بسیار حاصلخیز است  . باغهای سرسبز و خرم در تابستان باعث جذب مسافرین و رهگذران میشوند. از محصولات باغی این شهر میتوان به البالو , گیلاس , انگور , سیب , الو , هلو , زردالو , گلابی , به و ..... اشاره کرد . ریواس در فصل اردیبهشت در بعضی مناطق مثل رباط , رودمیان و مللو و بازه سیب  برداشت میشوند .

 جاذبه های گردشگری شهرستان نیشابور

1- نیروگاه بادی نیشابور

 این نیروگاه بادی در 60 کیلومتری شهر نیشابور قرار دارد . این نیروگاه قدرت باد را به  نیروی برق تبدیل میکند . این نیروگاه نقش خوبی در رشد منطقه دارد .

2- منزلگاه فخر داوود

 این مکان تاریخی در روستایی به همین نام است .این منزلگاه در نزدیکی  بزرگراه مشهد نیشابور است .در گذشته جاده ابریشم از این مکان عبور میکرده است . این قصر تاریخی در  یک قرن پیش دزی مستحکم بوده است و حدود 100 خانوار در ان زندگی میکرده اند . مهمترین قسمت این بنا کاروانسرایی است که  به دوره تیموری برمیگردد. در دوره قاجاری این قصر توسط پسر فتحعلیشاه و امیر نظام الدوله بازسازی شد . این دژ تاریخی توسط سازمان مسکن و استادان میراث فرهنگی نیشابور بازسازی شد .

   3- مقبره عطار نیشابوری

عطار یکی از بزرگترین شاعران , فیلسوف , عارف و نویسندگان ایرانی است . پس از اینکه مقبره وی شروع به خراب شدن کرد بازسازی شد و سلطان حسین بایقرا  مقبره ای جدید  بر روی ان ساخت . در اواخر قاجار نیز این مقبره تخریب شد . سرانجام این مقبره به همت  انجمن اثار ملی ایران  احیا شد . مقبره عطار یک گنبد 8 ضلعی است که با کاشیهای زیبا تزیین شده است .

 4- زیارتگاه ابوالقاسم صالح . این زیارتگاه در روستایی به همین نام واقع است . حدود 15 کیلومتر با روستا و قصر فخر داوود فاصله دارد .

5- زیارتگاه امام زاده حیدر. این مقبره در  بازه حیدر قرار دارد که حدود 6 کیلومتر با بزرگراه مشهد و نیشابور فاصله دارد .

6- کاروانسرای تاریخی وزیر .این رباط تاریخی که فقط دارای یک ایوان ورودی است در روستای قلعه وزیر نیشابور است . قدمت ان حدود 200 سال است . بر طبق گفته مردم محل مالک ان یکی از ثروتمندان نیشابور است که زمین رباط را به مردم فروخته و انها هم در ان خانه ساخته اند .

7- حیاط و پارک طبیعی چشمه خسرو . این چشم انداز طبیعی در حال حاضر بازسازی و در دست ساخت است . دارای بخشهای مختلفاز جمله پارک وحش است که در اینده ای نزدیک به نمایش عموم در خواهد امد . از قسمتهای دیگر این پارک میتوان به موزه , انبار علوفه, اتاقها , مجتمع های رفاهی ابی , باغ پرندگان , قلمرو بز وحشی و کل و مکانی برای قوچ و  میش اشاره کرد .

7- امامزاده یحیی . این مکان مقدس در روستای باغ گلشن نیشابور است . این روستای زیبا با باغهای و پدیده های جذاب  افراد زیادی را از تمام نقاط کشور جذب میکند . این مکان زیارتی در نزدیکی قدمگاه نیشابور است و دارای باغهای زیادی است .

 9- دره وابشار زیبای درود نیشابور . این دهکده شامل باغهای زیبا , چشمه سارها , ویلاها , جویبارها و بخصوص ابشار زیبای درود است گردشگرن زیادی را جذب میکند .


ادامه مطلب...